Ön mennyi ideig tudja visszatartani a lélegzetét? Egy percig? Még az igen gyakorlott emberek (búvárok, gyöngyhalászok) is csak néhány percig. Az ikrázó fogaspontyhoz - a gerinces állatok csúcstartójához - képest ez szinte semmi.
Az ikrázó fogaspontyok egyik faja, az Austrofundulus limnaeus, időszakos pocsolyákban, tavacskákban él Venezuela száraz vidékein. Az időszakos kiszáradásokat az embriók az iszapba fúródva vészelik át, ahol jószerivel az összes oxigént elhasználják a mikrobiális folyamatok.
Jason Podrabsky, az oregoni Portlandi Állami Egyetem összehasonlító élettannal foglalkozó kutatója munkatársaival megvizsgálta, mennyi ideig bírják e halfaj embriói oxigén nélkül. Az ikrázó fogasponty embrióit oxigénmentesen lezárt üvegfiolákba tették, majd bizonyos idő után kivéve őket, elemezték, hány maradt életben közülük.
62 nap elteltével még az embriók fele föléledt, ha oxigénhez jutott. Az oxigénhiányt jól tűrő utánuk következő gerincesek - a teknősök és egy aranyhalfaj - is csak néhány napig maradt életben oxigén nélkül.
Podrabsky azt tapasztalta, hogy az ikrázó fogasponty embrióinak szervezetében rendkívül lassan halmozódik fel a tejsav (laktát), az anaerob (oxigén hiányában végbemenő) anyagcsere végterméke. Ez arra utal, hogy a halak azért bírják ilyen soká oxigén nélkül, mert rendkívül alacsony szintre tudják lecsökkenteni az anyagcsererátájukat.
Podrabsky jelenleg azt vizsgálja, mely gének felelősek az anyagcsere lelassulásáért. Ha megtudják, hogy sikerül az életben maradás a halnak, akkor ez segíthet megmagyarázni az emberi szövetek oxigénhiányra adott válaszreakcióit, például szívinfarktus esetén, mondja a kutató.